Mantar Yetiştiriciliği Devlet Desteği Nasıl Alınır?

Mantar Yetiştiriciliği Devlet Desteği Nasıl Alınır?
10 Ekim 2020 20:40 | Son Güncellenme: 10 Ekim 2020 20:41
0
A+
A-

Mantar yetiştiriciliği yapacak olanlar için devlet tarafından destek sağlanmaktadır. Ancak bu destekten yararlanılabilmesi için, Tarım ve Orman Bakanlığınca belirlenen koşulların sağlanması gerekmektedir.

Mantar yetiştiriciliği desteğinden yararlanılabilmesi için, öncelikle Tarım ve Orman Bakanlığınca belirlenmiş olan koşullara uygun olarak mantar yetiştiriciliği çalışması yürütülmelidir. Belirlenen şartlara uygun olarak çalışmalar yapılmaya karar verildiyse, Tarım İl Müdürlüklerine başvurularak, “Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı” dahilinde mantar yetiştiriciliği hibe desteğine başvurulabilir.

Mantar yetiştiriciliği yapacak olanların ihtiyaç duyacakları alan, 100 metrekarelik bir alan olabilmektedir. Ayrıca mantar yetiştiriciliği yapılacak olan alanın, şehir içerisindeki yerleşim alanlarından uzak bir bölgede olmalıdır. Çünkü mantar yetiştiriciliği işlemleri sırasında ortaya çıkacak kokular çevreyi rahatsız edecektir ve bu durum olumsuz bir koşuldur.

Mantar yetiştiriciliği devlet desteği için gerekli olan şartları karşılayan kişiler başvurularını Tarım ve İl Müdürlüklerine yapmalıdırlar. Yapılan başvurular sonucunda gereken şartlar karşılandığı takdirde, mantar yetiştiriciliği için gerekli olan devlet desteği hibe olarak başvuran kişilere verilmektedir. Alınan bu hibeyle üretime başlanabilir veya mevcut üretim arttırılabilir.

Mantar Yetiştiriciliği İçin Devlet Desteği Alma Koşulları

Mantar yetiştiriciliği işlemleri için devletten destek almak isteyen kişilerin Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenen şartları yerine getirmesi gerekir. Başvuru sahiplerinin eğer ki belirlenen başvuru koşullarında bir aksilik ve eksiklik yaşamaları durumunda ise, Tarım ve Orman Bakanlığına yapılacak başvurular olumsuz olarak neticelenecektir. Bundan dolayı mantar yetiştiriciliği hibesine başvurulmadan önce belirlenen şartların yerine getirilip, getirilmediği karşılaştırılmalıdır.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından mantar yetiştiriciliği devlet desteği için belirlenen şartlar şu şekildedir:

Mantar yetiştiriciliği için belirlenen devlet desteğinde yetiştirilmesi istenen mantar türleri sadece kültür ve istiridye mantarlarıdır. Kültür ve istiridye mantarları dışında kalan mantar türleri için, hiçbir şekilde devlet desteği verilmemektedir.

Kişilerin mantar yetiştiriciliği işlemleri için kullanacakları alan en az 100 metrekarelik bir alan olmalıdır. Belirlenen en az boyuttaki alanın altında kalan yerlerde mantar yetiştiriciliği yapmak isteyenlere de devlet desteği verilmemektedir.

Mantar yetiştiriciliği işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için kurulması gerekli olan bir sistem bulunmaktadır. Bu sistem ilgili kurum tarafından belirlenmektedir. Belirlenen bu sistem dahilinde mantar yetiştiriciliği yapmak isteyen kişilerin 15 ile 20 ton arasında kompost ve ranza sistemine sahip olmaları gereklidir. Sahip olunması gereken ranza sisteminin ise en az 3 katlı olması gerekmektedir.

İlgili kurum tarafından belirlenen bu sistem içerisinde ayrıca, aspiratör, vantilatör, termometre, sırt pompası ve higrometre bulunmalıdır.

Mantar Yetiştiriciliği İçin Hazırlanması Gereken Evraklar

Devlet tarafından verilen mantar yetiştiriciliği hibesinin alınabilmesi için ilk olarak, girişimcilik sertifikasının olması gereklidir. Hibeye başvuracak olan kişilerde ilk olarak bu sertifika aranmaktadır.

Mantar yetiştiriciliği devlet hibesi için gerekli olan bir diğer belge ise, mantar yetiştiriciliği uzmanlık sertifikasıdır ve bu belge yoksa Tarım ve Orman İl Müdürlüklerinin düzenlediği kurslarla alınabilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.