Ana Sayfa Nedir-Nasıl Yapılır-Açılır? Akbank Artı Para Hesabı Nedir?

Akbank Artı Para Hesabı Nedir?

 

Artı Para hesabı, hesabında yeterli miktarda parası olmayan Akbank müşterilerinin hesaplarına tanımlı ek bakiye üzerinden acil nakit ihtiyaçlarının karşılanabildiği kredili mevduat hesabıdır. Tüm bankalar farklı isimler adı altında kredili mevduat hesabı hizmeti vermektedir. Akbank’ta bu hizmeti artı para hesabı olarak adlandırdığı kampanya ile vermektedir.

Artı para hesap sahipleri, herhangi bir kredi ücreti ödemeden acil nakit ihtiyaçlarını artı para hesap bakiyelerinden kullanabilirler. Nitekim bu kullanılan kredi tutarı için herhangi bir ücret yahut faiz talep edilmemektedir.

Akbank Artı Para Hesabı Özellikleri

Kredili mevduat hesaplarının bir türü olan Akbank Artı Para Hesabı, hesap sahiplerine tanımlanan hesap limiti üzerinden faizsiz nakit desteği sağlamaktadır. Bu anlamda nakit ihtiyacı bulunan hesap sahipleri, Akbank ATM veya şubelerine giderek hesaplarına tanımlanan ek limitten nakit çekebilirler.

Akbank vadesiz TL hesabı üzerinden alışveriş yapılabilmesi için verilen Akbank Neo kart aracılığıyla artı para hesabına tanımlanan ek bakiye tutarından alışveriş yapılabilir. Bu sayede acil alışveriş ihtiyacı bulunan ancak nakit parası bulunmayan hesap sahipleri, rahatlıkla alışverişlerini yapabilirler.

Akbank artı para hesabına tanımlanan ek para limiti uyarınca; otomatik ödeme talimatı verilen elektrik, su, doğalgaz, okul taksiti gibi aylık ödemeler ile kredi taksitleri Akbank artı para hesabı üzerinden bakiye olmasa dahi ödenebilir.

Akbank Artı Para hesabından kullanılan bakiye miktarı, hesap sahibinin borcu olarak diğer ay ekstresine yansıtılır. Vadesiz TL hesabına giren tüm paralar eksi bakiye karşılanıncaya kadar Artı Para hesabından düşülür. Nitekim Artı Para hesap limitinden işlem yapmanız halinde aynı gün eksi bakiyenizi kapatsanız dahi bir günlük faiz ücreti işleyecektir.

Artı Para hesabından kullanılan anaparaya, hesabın kapatılacağı güne kadar faiz işletilir. Hesabın kapatıldığı gün itibariyle de hesap sahibinin faiz borcu hesaplanarak bir sonraki ekstrede hesaba yansıtılır.

Artı Para hesap limitinden kullanılan paralar için son ödeme tarihine kadar en azından asgari borcun ödenmesi gereklidir. Aksi halde son ödeme tarihinden itibaren 14 gün içerisinde Artı Para Hesabı pasif hale gelecektir.

Akbank Artı Para Hesabına Nasıl Başvurulur?

Akbank Artı Para hesabı sahibi olabilmek için öncelikle Akbank müşterisi olmanız gereklidir. Eğer Akbank müşterisiyseniz; Akbank şubeleri, Akbank internet bankacılığı üzerinden yahut Akbank çağrı merkezini arayarak başvuruda bulunabilirsiniz. Ayrıca Artı Para Hesabınız olmasına rağmen hesap limitinizi arttırmak için de bu yolları kullanabilirsiniz.

Akbank Artı Para Hesabına herhangi bir yolla başvurduktan sonra, başvurunuzun kabul edilmesi halinde; nüfus cüzdan fotokopisi, son olarak ödemiş olduğunu doğalgaz, elektrik, kira dekontları, gelir durumunuzu gösteren belge, SGK’lı çalışanların maaş bordrosu, serbest meslek erbabı olanların vergi levhasını şubeye ibraz etmeleri gereklidir. Başvurusu kabul edilmesine rağmen süresi içerisinde bu belgeleri bankaya sunmayan kimselerin başvuruları iptal edilmektedir.

Akbank Artı Para Hesabı Faiz Oranları

Akbank artı para hesabına tanımlanan ek limitten para kullanılması halinde anaparaya %2.25 faiz oranı üzerinden faiz işletilmektedir. Örnek vermek gerekirse; 100 TL’lik bir nakit avans kullanılması halinde gün başına 0,09 kuruş faiz ödenmesi gereklidir. Bu tutarların dışında herhangi bir ücret yahut masraf bedeli talep edilmemektedir.

Akbank Artı Hesap başvurusunda bulunmak ve daha detaylı bilgi almak için https://www.akbank.com/tr-tr/urunler/Sayfalar/Arti-Para.aspx sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz