Ana Sayfa Bankacılık FAST Fonların Anlık ve Sürelik Transferi Nedir Limitleri

FAST Fonların Anlık ve Sürelik Transferi Nedir Limitleri

Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST); kullanıcıların farklı bankalardaki hesaplar arasında 7 gün 24 saat, hızlı ve kolay şekilde para aktarabilecek ve bankalar işlemin taraflarına işlem sonucunu anlık bildirim olarak ileteceği bir para transfer sistemidir.

Peki bu fast nasıl kullanılır derseniz kısaca izah edelim. Bilindiği üzere bankalar arası para transfer etmek isteğimizde başka banka hesabına resmi tatil günlerinde para gönderilmesi mümkün değildi. ancak talimat verilir ve gelen ilk mesai saatinde para ilgili hesaba geçerdi. FAST uygulaması ile belirlenen limitler dahilinde artık yapılan eft diyelim biz buna anında gönderilen hesaba yansıyacaktır.

FAST Limiti Ne Kadar?

Merkez Bankası tarafından limitleri belirlenen ve Aralık 2020 tarihi ile uygulamaya alınan sistemin limiti 1.000 (Bin TL) olarak başlangıç olarak belirlenmiştir. Merkez Bankası tarafından açıklama ile 04 Ağustos 2021 tarihi itibarıyla geçerli olmak üzere yeni limit 2.000 (İki Bin) tl olarak güncellenmiştir.

FAST Kolay Adresleme Nedir?

BKM tarafından işletilen Kolay Adresleme Sistemi, FAST’a dahil bir bankada bulunan hesabınızı telefon numarası, kimlik numarası veya e-posta adresi ile eşleştirmenizi sağlar.

Kolay Adresi Nasıl Tanımlarım

Hesabınızın bulunduğu bankanın mobil uygulamasını açın, para transferleri menüsü altında bulunan kolay adres menüsünü de bulun ve kolay adresinizle eşleştirmek istediğiniz hesabınızı seçin ve onaylayın burada ister mail adresi ister Kimlik Numarasını yada Telefon Numaranızdan birini ekleyiniz. örneğin telefon numaranızı eklediniz size FAST ile para gönderecek birine telefon numarama gönderin dediğinizde gelen para telefon numaranızı tanımladığınız hesabınıza anında geçecektir.

Bu eşleştirme sayesinde size para gönderecek kişinin bankanın Mobil bankacılık uygulamasından bulunan FAST ile sizin tanımlamış olduğunuz TC Kimlik, Mail Adresi Yada e-Posta adresi yazarak size para göndermesi mümkün olacaktır.

Ayrı ayrı üç banka hesabınıza ayrı ayrı tanımlanabilir birine telefon, birine kimlik numarası diğerine mail adresi tanımlanabilir burada bir sınır yoktur.

FAST İle Kimlik Numarası Telefon ve Mail Adresine Para Gönderme

Burada para göndermek için sizin hesap oluşturmanıza gerek yoktur. Bankanızın mobil uygulamasına girin para transferleri Fast ile kolay adres ile ödeme kısmını bulun ve para göndereceğiniz kişinin size vermiş olduğu artık kimlik numarası telefon numarası yada mail adresi hangisi ise onu girin ve onaylayın transfer tamamlansın para anlık olarak ilgili kişinin tanımlı banka hesabına geçecektir.

FAST TR Karekod Uygulaması

FAST ile kullanıcıların e-ticaret sitelerinde de anlık ödemeler için geliştirilen ve hizmete girecek olan karekod uygulaması Önümüzdeki dönemlerde, TR Karekodun geçerli olduğu iş yerlerinde ve e-ticaret sitelerinde karekod ile FAST ödemesi gerçekleştirebileceksiniz. Zamanla konusunda halen planlanmış bir tarih bulunmamaktadır.

FAST Ücreti Ne Kadar?

genelde Bankaların Politikaları ile alakalı olmak ile birlikte 1-2 TL arası bir maliyet söz konusu olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz