Ana Sayfa Bankacılık Ek Kart Nedir, Ek Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ek Kart Nedir, Ek Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ek kartlar birçok avantajı içerisinde barındıran kredi kartlarına ek olarak çıkartılan kartlardır. Kredi kartının limitinden daha az limite sahip bu kartlar kredi kartlarının sahip olduğu özelliklerin hepsine sahiptir. Kredi kartı sahipleri çıkarttıkları ek kartları eşlerine veya çocuklarına vererek hem harcamaları takip edebilir hemde limitleri daha düşük olduğu için bütçe kontrolü yapabilir.

Ek Kart Nasıl Çıkartılır?

Kredi kartı sahibi herkes ek kart başvurusunda bulunabilir. Ek kart nasıl çıkartılır, sorusuna cevap vermek gerekirse, kredi kartının verildiği bankaya, şubeden veya müşteri hizmetlerinden başvuruda bulunan herkes ek kartı çıkartabilir. Ek kartlarda kredi kartı özelliklerine sahip olduğu için bu karta başvuracak olan kişinin kredi notu, geliri ve borç/limit oranı önemlidir. Kişinin borç/limit oranı çok yüksekse yeni bir ek kart başvurusu olumsuz sonuçlanacaktır. Yine kredi ve kredi kartı ödemelerini düzenli yapmayan kişilerinde kredi notu düşük olduğu için yaptığı ek kart başvurusu olumsuz sonuçlanabilir.

Ek Kart Başvuru Şartları

18 yaşından küçük kişiler banka hesabı açabilirken, kredi kartı başvurusu yapamazlar. Diğer yandan, ek kartı çıkartacak olan kişi çocuğuna ek kart başvurusu yapabilir. Bunun için aile muvafakatnamesi imzalanmalıdır. Bu şartın aranmasının sebebi ise, kişinin reşit olmadığı için yaptığı harcamalardan ailesinin sorumlu olmasıdır.

Kişiler kullandığı kredi kartı tipine ve sahip olduğu gelire göre birden fazla ek kart kullanımı yapabilir. Bu tamamen bankanın tasarrufundadır ve banka onay verdiği sürece kişi birden fazla ek kartı aynı anda kullanabilir.

Ek Kart Avantajları

Ek kartların kredi kartlarına göre farklı bir avantajı bulunmamaktadır. Kredi kartının sahip olduğu avantajların hepsi ek kartlar içinde geçerlidir. Örneğin, Maximum özellikli kredi kartı sahibi kullanıcılar anlaşmalı noktalarda yaptıkları alışverişlerde MaxiPuan kazanabilmektedir. Ek kartta da benzer özellik bulunmaktadır ve ek kartta Maximum özelliğine sahipse bu karttan yapılan alışverişlerde MaxiPuan kazanılabilir.

Birçok kredi kartından yıllık kart aidat ücreti tahsis edilmektedir. Bu ücret ek kartlar içinde geçerlidir. Bazı bankalarda ise kredi kartı aidat ücretinin yarısı ek kartlardan talep edilmektedir. Bu konu hakkında detaylı bilgi için bankanın müşteri hizmetlerinden gerekli bilgi alınabilir.

Ek Kart Dönem Borcu Ödemeleri

Kredi kartlarında geçerli olan dönem borcu, toplam borç ve asgari ödeme tutarı ek kartlar içinde geçerlidir. Asgari ödeme tutarını yatıran kişilerden akdi faiz alındığı gibi aynı faiz ek kartlar içinde geçerlidir. Ek kartların dönem borcu ödemeleri kredi kartı ekstresinde yer almaktadır. Kişilere bağlı olmakla birlikte, ek kart ile kredi kartının dönem borcu ödemeleri farklı günlerde yapılabilir.

Birçok kullanıcı bu kartları ek bir kart olarak kabul ettiği için kartların son ödeme tarihini önemsememektedir. Kredi kartı borçlarının zamanında yatırılmaması durumunda kişilerin kredi notu düşmektedir ve aynı durum Ek kartlarda da geçerlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz